Valorant is returning to LAN on April 10. Twelve teams from around the world have battled through their respective regions VCT circuits to determine who would represent their region in Valorant's return to Iceland for Masters Reykjavik, 2022's first LAN.
Despite such high expectations from every region and fanbase, only one squad can emerge victorious at the end of this 14-day competition. VLR.gg has compiled everything that you need to know about the coming days.
Format
The 12 teams competing have been divided in two. G2 Esports G2 Esports Inactive , The Guard The Guard Inactive JonahP Jonah Pulice trent Trent Cairns neT Michael Bernet valyn Jacob Batio tex Ian Botsch , Paper Rex Paper Rex Asia-Pacific Rank #1 mindfreak Aaron Leonhart Jinggg Wang Jing Jie f0rsakeN Jason Susanto d4v41 Khalish Rusyaidee something Ilya Petrov , and LOUD LOUD Brazil Rank #1 Quick Gabriel Lima saadhak Matias Delipetro Less Felipe de Loyola tuyz Arthur Andrade cauanzin Cauan Pereira have been considered top seeded teams and will get automatically slotted into the playoffs.
The remaining eight will participate in a GSL group stage format, where the teams will be divided into Groups A and B. The groups are as follows:
Group A
- FNATIC FNATIC Europe Rank #1 Leo Leo Jannesson Derke Nikita Sirmitev Boaster Jake Howlett Chronicle Timofey Khromov Alfajer Emir Ali Beder (EMEA)
- Ninjas In Pyjamas Ninjas In Pyjamas Inactive (Brazil)
- DRX DRX Korea Rank #1 stax Kim Gu-taek (김구택) BuZz Yu Byung-chul (유병철) MaKo Kim Myeong-gwan (김명관) Foxy9 Jung Jae-sung (정재성) BeYN Kang Ha-bin (강하빈) (Korea)
- ZETA DIVISION ZETA DIVISION Japan Rank #7 Laz Ushida Koji yuran Yushin Hato hiroronn Hiroki Yanai Dep Yuma Hashimoto SugarZ3ro Shota Watanabe (Japan)
Group B
- OpTic Gaming OpTic Gaming Inactive (North America)
- XERXIA Esports XERXIA Esports Asia-Pacific Rank #85 basbabe Atsadrawut Khunthong aLerT Wattanachok Yingnakorn Potter Sutthichai Promsrikaew D4rf Vickyz Sakthithat Phattharaampornchal siraphop Siraphop Honghirun (Asia-Pacific)
- KRÜ Esports KRÜ Esports Latin America South Rank #3 keznit Angelo Mori Klaus Nicolas Ferrari Shyy Fabian Usnayo Melser Marco Eliot Machuca Amaro heat Olavo Marcelo (Latin America)
- Team Liquid Team Liquid Europe Rank #14 Jamppi Elias Olkkonen nAts Ayaz Akhmetshin Enzo Enzo Mestari Mistic James Orfila Keiko Georgio Sanassy (EMEA)
The top two teams from each group will advance to the eight-team playoff stage, where they'll play in a double-elimination bracket. Each group stage team will face a top-seeded team in the opening rounds, while teams from the same group will be placed on opposing sides of the bracket. Each match in the playoffs will be Bo3, barring the upper bracket final, lower bracket final and grand finals, which will be Bo5.
Prize Pool
The event's $650,000 USD prize pool will be distributed to the team's in the following manner:
- 1st: $200,000
- 2nd: $120,000
- 3rd: $85,000
- 4th: $65,000
- 5th-6th: $40,000
- 7th-8th: $25,000
- 9th-10th: $15,000
- 11th-12th: $10,000
Schedule
Sunday, April 10
- 8:00 AM PST | 5:00 PM CEST | 12:00 AM JST - Group A: DRX vs. ZETA DIVISION
- 11:00 AM PST | 8:00 PM CEST | 3:00 AM JST - Group B: KRÜ Esports vs. Team Liquid
- 1:00 PM PST | 10:00 PM CEST | 5:00 AM JST - Group B: OpTic Gaming vs. XERXIA Esports
Monday, April 11
- 10:00 AM PST | 7:00 PM CEST | 2:00 AM JST - Group A: Fnatic vs. Ninjas in Pyjamas
- 1:00 PM PST | 10:00 PM CEST | 5:00 AM JST - Group B: Winner's Match
Tuesday, April 12
- 7:00 AM PST | 5:00 PM CEST | 11:00 PM JST - Group A: Winner's Match
- 11:00 AM PST | 8:00 PM CEST | 3:00 AM JST - Group B: Elimination Match
- 1:00 PM PST | 10:00 PM CEST | 5:00 AM JST - Group A: Elimination Match
Wednesday, April 13
- 10:00 AM PST | 7:00 PM CEST | 2:00 AM JST - Group B: Decider
- 1:00 PM PST | 10:00 PM CEST | 5:00 AM JST - Group A: Decider
Thursday, April 14
- 10:00 AM PST | 7:00 PM CEST | 2:00 AM JST - Upper Bracket Quarterfinals
- 1:00 PM PST | 10:00 PM CEST | 5:00 AM JST - Upper Bracket Quarterfinals
Friday, April 15
- 10:00 AM PST | 7:00 PM CEST | 2:00 AM JST - Upper Bracket Quarterfinals
- 1:00 PM PST | 10:00 PM CEST | 5:00 AM JST - Upper Bracket Quarterfinals
Saturday, April 16
- 10:00 AM PST | 7:00 PM CEST | 2:00 AM JST - Lower Round 1
- 1:00 PM PST | 10:00 PM CEST | 5:00 AM JST - Lower Round 1
Sunday, April 17
- 10:00 AM PST | 7:00 PM CEST | 2:00 AM JST - Upper Bracket Semifinals
- 1:00 PM PST | 10:00 PM CEST | 5:00 AM JST - Upper Bracket Semifinals
Monday, April 18
- 10:00 AM PST | 7:00 PM CEST | 2:00 AM JST - Lower Round 2
- 1:00 PM PST | 10:00 PM CEST | 5:00 AM JST - Lower Round 2
Dark Days: Tuesday, April 19 - Thursday, April 21
Friday, April 22
- 10:00 AM PST | 7:00 PM CEST | 2:00 AM JST - Upper Bracket Final
- 1:00 PM PST | 10:00 PM CEST | 5:00 AM JST - Lower Bracket Semifinal
Saturday, April 23
- 10:00 AM PST | 7:00 PM CEST | 2:00 AM JST - Lower Bracket Final
Sunday, April 24
- 10:00 AM PST | 7:00 PM CEST | 2:00 AM JST - Grand Final
JST times past midnight refer to the following day.
English Broadcast Talent
- Yinsu Collins (Host)
- Lauren "Pansy" Scott (Commentator)
- Michael "hypoc" Robins (Commentator)
- Tom "Tombizz" Bissmire (Commentator)
- Mitch "MitchMan" McBride (Commentator)
- Doug "EsportsDoug" Cortez (Commentator)
- Arten "Ballatw" Esa (Commentator)
- Jessica "Jess" Bolden (Commentator)
- Brennon "Bren" Hook (Commentator)
- Josh "Sideshow" Wilkinson (Commentator)
- Jacki Jing (Commentator)
- Beatriz "kaquka" Alonso (Commentator)
- David "prius" Kuntz (Observer)
- Heather "sapphiRe" Garozzo (Observer)
- Nicholas "Yehty" Tesolin (Observer)
- Felix "Synga" Regitz (Observer)
Streams
- twitch.tv/valorant
- twitch.tv/valorant_esports_tr
- twitch.tv/ru_valorant
- twitch.tv/agentsrange
- twitch.tv/1pvalorant
- twitch.tv/agentsrange_it
- twitch.tv/polsatgames
- twitch.tv/lvpes2
- twitch.tv/rtparena
- twitch.tv/esportsfinland
- twitch.tv/valorant_kr
- twitch.tv/valorant_br
- twitch.tv/VALORANT_LA
- twitch.tv/agentsrange
- twitch.tv/valorant_arabia
- twitch.tv/ppgl_vctph
Coverage
VLR.gg is covering all of Masters Reykjavik in our event hub, which includes our live match ticker and stats to comb over. The event also features PickEm's.